رشته بازیگری چیست + درآمد بازیگری

فهرست مقالات

رشته بازیگری چیست؟

رشته بازیگری چیست؟ آیا رویای حرفه‌ای شدن در بازیگری را در سر می‌پرورانید اما نگران ثبات مالی آن هستید؟ عرصه بازیگری هم هیجان‌انگیز است و هم غیرقابل پیش‌بینی. در این مقاله از موسسه کاج، حقیقت را  در مورد درآمد رشته بازیگری و این موضوع که چگونه می‌توانید در این رشته به صورت موثر تحصیل کنید بررسی خواهیم کرد. پس برای یادگیری نکات و بینش‌های ارزشمند آماده شوید تا به شما کمک کند در دنیای بازیگری موفق باشید.

معرفی رشته بازیگری

در بحث معرفی رشته بازیگری باید بگوییم که بازیگری شامل این است که فردی از خلاقیت و استعداد خود برای تحریک حرکات و گفتگو در تئاتر، فیلم و تلویزیون استفاده کند. این یک انتخاب شغلی ایده‌آل برای کسانی‌ست که به‌طور طبیعی در این رشته استعداد دارند.

بازیگران موفق باید در کنار توانایی ارزیابی انتقادی، درک عمیقی از افراد و شخصیت‌ها داشته باشند. علاوه‌بر این، هوش بالا و قابلیت‌های یادگیری سریع برای ایفای قانع‌کننده نقش‌های متفاوت یا متضاد، حیاتی‌ست. زیرا سنگ بنای بازیگری در ارائه یک اجرای معتبر نهفته است.

ورود به شاخه بازیگری از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. این مسیرها می‌تواند از رشته بازیگری در هنرستان شروع شوند یا شامل آموزش رسمی در دانشگاه‌ها، شرکت در دوره‌های آموزشی تخصصی یا از طریق مسیرهای تجربی شود.

برنامه‌های کاری بازیگری نامنظم است و بر اساس ماهیت کار در نوسان است. کار تلویزیونی به ساعات زیادی نیاز دارد، که گاهی اوقات می‌تواند چندین روز طول بکشد. برای بازیگران تئاتر، بیشتر اجراها در شب با برنامه‌ریزی تمرین در روز انجام می‌شود. بنابراین برنامه کلی کار به شدت به نیازهای کارگردان و خواسته‌های نقش بستگی دارد.

همچنین در برخی شرایط ممکن است که به سفرهای طولانی نیاز داشته باشد و بازیگران را وادار به دوری از خانه کند. بازیگران چندین مسئولیت از جمله تحقیق دقیق برای نقش‌های خود، تمرین منظم و حفظ سطوح بالای انرژی و انعطاف‌پذیری دارند. در نهایت بازیگری برای کسانی که مایل به پذیرفتن ماهیت پویا و پر جنب‌و‌جوش آن هستند، حرفه‌ای سخت و در عین حال رضایت بخش است. برای درک بیشتر مطلب و پاسخ به این سوال که چگونه بازیگر شویم این مقاله را در سایت موسسه خانه هنر کاج مطالعه بفرمائید.

 

کلاس بازیگری در تهران

انتخاب رشته بازیگری

تا اینجا به این سوال که رشته بازیگری چیست پاسخ دادیم، در ادامه باید بیان کنیم که اگر بازیگری مورد علاقه شماست و اسیر ایده ایستادن در مقابل دوربین هستید، ورود به دنیای گسترده بازیگری می‌تواند شناخت و موفقیت را برای شما به ارمغان بیاورد. بیشتر بازیگران موفق در زمینه بازیگری آموزش دیده‌اند یا حداقل در کلاس‌های بازیگری دوره گذرانده‌اند. با این حال، تعداد کمی تا به الان موفق شده‌اند که بدون آموزش رسمی به موفقیت برسند و این موارد نسبتاً نادر هستند.

زیرا چنین بازیگران آموزش ندیده‌ای معمولاً پس از گذراندن مدتی در این صنعت، احساس نیاز کرده و به سمت کسب دانش رسمی روی می‌آورند. این به آنها کمک می‌کند تا پیچیدگی‌های حرفه‌ای را بهتر درک کنند و هرگونه نقص در عملکرد خود را که ناشی از کمبود اطلاعات است، برطرف کنند.

در همین زمینه رشته بازیگری با هدف پرورش افراد حرفه‌ای ایجاد شده که بتوانند مهارت‌های خود را در رسانه‌های مختلف از جمله تئاتر، تلویزیون و رادیو به کار گیرند. اگر می‌پرسید که رشته بازیگری در کدام شاخه است؟ باید گفت که رشته بازیگری زیرمجموعه‌ای از شاخه هنر است. کسب جایگاه در رشته بازیگری مستلزم موفقیت در کنکور سراسری است. داوطلبانی که آزمون‌ها را به خوبی می‌گذرانند، برای تحصیل در رشته بازیگری خود در دانشگاه‌های دولتی یا مستقل پذیرش می‌گیرند.  اما در همین زمینه بهتر است بدانید که دوره‌های بازیگری حرفه‌ای هم که در موسسات مختلفی ارائه می‌شوند، با وجود اینکه محدود هستند ولی عملکرد موثری در سال‌های اخیر داشته‌اند. از جمله این موسسات عالی، خانه هنر کاج است. شما می‌توانید با شرکت در کلاس بازیگری در تهران  زیر نظر بهترین اساتید عرصه بازیگری، مهارت و دانش کافی برای ورود به دنیای بازیگری را بدست آورید.

 

در ایران بازیگری به عنوان یکی از هنرهای نمایشی اولیه بسیار مورد توجه است و نقشی محوری در اعتلای فرهنگ ایرانی دارد. بنابراین، انتخاب بازیگری به‌عنوان یک حرفه نه‌تنها به شور‌وشوق فردی دامن می‌زند، بلکه به اعتلای فرهنگی جامعه نیز کمک می‌کند.

 

توانمندی‌هایی که مورد نیاز بازیگری است

قبل از اینکه به درآمد شغل بازیگری در ایران بپردازیم، بهتر است بدانید که بازیگر بودن خیلی پیچیده‌تر از دانستن نحوه ارائه آن است. زیرا برای این منظور ترکیبی از ویژگی‌های ذاتی و مهارت‌های آموخته شده برای جان بخشیدن به یک شخصیت، از هوش گرفته تا آمادگی جسمانی، مورد نیاز است.

در واقع هوش و خلاقیت شالوده اصلی توانایی‌های یک بازیگر را تشکیل می‌دهد. زیرا برای درک سریع و آشنایی با فیلمنامه‌ها نیاز به تفکر سریع است، در حالی که تخیل، بازیگر را قادر می‌سازد تا خارج از چارچوب فکر کند و اجراهایی به‌یاد‌ماندنی و قدرتمند ارائه دهد. علاوه‌ بر این، توانایی یک بازیگر برای یادگیری و تفسیر زبان‌ها و گویش‌های جدید به منظور تجسم شخصیت‌های متنوع، گواهی بر هوش و سازگاری آنهاست.

کار گروهی یک جنبه ضروری هر فیلم یا تولید تلویزیونی موفق است. این امر مستلزم آن است که بازیگر ارتباط موثر برقرار کند، به عقاید و نظرات دیگران احترام بگذارد و رفتار حرفه‌ای از خود نشان دهد. این تلاش‌های ترکیبی بازیگران، کارگردانان، تهیه‌کنندگان، نویسندگان و گروه فنی است که یک چشم‌انداز را به واقعیت می‌رساند، از این رو پویایی خوب تیم برای یک خروجی موفق ضروری است.

در ادامه باید گفت که حرفه بازیگری مستلزم استقامت، انرژی و آمادگی جسمانی فوق‌العاده است. ساعت‌های طولانی فیلم‌برداری، نقش‌های سخت فیزیکی و اغلب درگیری عاطفی شدید می‌تواند سخت باشد. بنابراین حفظ سلامت جسمانی بهینه نه تنها برای تحمل خواسته‌های شغلی، بلکه برای شکل‌دادن و تطبیق بدن آنها بر اساس نیازهای شخصیتی، که ممکن است از افزایش یا کاهش وزن، تسلط بر مهارت‌های فیزیکی یا حتی تغییر ظاهر فیزیکی آنها متغیر باشد، بسیار مهم است.

انطباق‌پذیری، یکی دیگر از مهارت‌های حیاتی، برای برآورده ساختن نیازهای فیلمنامه‌های در حال تغییر، موقعیت‌های غیرمنتظره، مکان‌های فیلمبرداری متنوع و همبازی‌های مختلف مورد نیاز است. یک بازیگر باید چابکی برای انتقال روان بین شخصیت‌ها و سناریوها را داشته باشد.

نظم و انضباط و سخت‌کوشی بر سختی‌های بازیگری تأکید می‌کند. بازیگر باید دیالوگ‌ها را به خاطر بسپارد، در تمرینات شرکت کند و اغلب چندین پروژه را به‌طور همزمان انجام دهد. بنابراین وقت شناسی، احترام به ضرب الاجل، تمایل به یادگیری و فروتنی نیز به اخلاق کاری منضبط کمک می‌کند.

یک بازیگر بزرگ می‌تواند طیف متنوعی از شخصیت‌ها را با دقت به تصویر بکشد، از این رو درک فرهنگ‌ها، رفتارها، گویش‌ها و تاریخ‌های مختلف بسیار مهم است. با درگیر‌شدن در تحقیقات کامل و غوطه‌وری فرهنگی، آنها می‌توانند اجراهایی را ارائه دهند که باورپذیر و دقیق هستند.

در نهایت، ظرفیت انتقاد کلیدی است. بازیگر باید پذیرای دریافت و پردازش نقدهای کارگردانان، مخاطبان و منتقدان باشد. انعطاف‌پذیر بودن در برابر بازخوردهای منفی و استفاده از انتقاد سازنده برای بهبود عملکرد می‌تواند یکی از چالش برانگیزترین و در عین حال ضروری‌ترین مهارت‌ها در مجموعه ابزار یک بازیگر باشد.

حس گیری یکی از اساسی‌ترین مباحثی است که بازیگران برای ایفای نقش باید به آن تسلط داشته باشند، برای آشنایی با این موضوع مقاله حس گیری در بازیگری را در لیست بلاگ‌های خانه هنر کاج جستجو بفرمائید.

 

درآمد شغل بازیگری در ایران

 

دانشگاه‌ها و رشته‌های برتر بازیگری کدامند؟

اگر در حال برنامه‌ریزی برای تحصیل در رشته بازیگری در دانشگاه هستید، انتخاب یک دانشگاه معتبر بسیار مهم است. مسیر رسیدن به یک حرفه بازیگری موفق اغلب مستلزم آموزش دقیق علمی و عملی‌ست، اگرچه تحصیلات رسمی پیش نیاز نیست. اما در ادامه به ده دوره عالی موجود در موسسات معتبر جهانی اشاره می‌کنیم که برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، عالی‌ست. در واقع این رشته‌های منحصربه‌فرد می‌توانند راه را برای یک حرفه کامل در صنعت بازیگری هموار کنند.

  • Communication Degree
  • Drama Degree
  • Film Degree
  • Musical Theater Degree
  • Costume Design Degree
  • Stage Management
  • Screenwriting Degree
  • Directing/Theater Production
  • Theater History Degree
  • Media Studies Degree

در ایران چهار دانشگاه وجود دارد که مدرک بازیگری ارائه می‌دهند. دانشگاه تهران، دانشگاه زابل، دانشگاه هنر و دانشگاه شهید باهنر کرمان. شایان ذکر است، دانشگاه تهران و دانشگاه هنر به عنوان موسسات پیشروی کشور برای تحصیل در رشته بازیگری شناخته می‌شوند. ادامه تحصیل در هر یک از این مدارس به‌طور بالقوه می‌تواند پایه‌ای عالی برای بازیگران مشتاق ایجاد کند. یکی از راه‌های تحصیل در این دانشگاه‌ها، خواندن رشته بازیگری در دبیرستان است.

 

معرفی رشته بازیگری

 

درآمد رشته بازیگری چقدر است؟

قبل از هر چیزی بایستی بدانید که درآمد رشته بازیگری می‌تواند فرازو‌نشیب داشته باشد و در واقع از یک برنامه منظم ماهانه پیروی نمی‌کند. در عوض، بر اساس قراردادها و توافقات مذاکره شده، به یک بازیگر در هر پروژه دستمزد داده می‌شود.

همچنین عدم یکنواختی در پرداخت بین بازیگران وجود دارد، زیرا عوامل مختلفی تعیین‌کننده پاداش و درآمد بازیگری است. عواملی مانند ساعات فیلمبرداری یک بازیگر، ساعت اجرا، تجربیات گذشته و شهرت آنها تأثیر زیادی بر درآمد آنها دارد. به‌عنوان مثال، یک پروژه سینمایی با مشخصات بالاتر می‌تواند در مقایسه با یک نقش یا تولید کوچک‌تر، برای یک بازیگر درآمد بیشتری داشته باشد. مهم است که توجه داشته باشید، درجه دستمزد بین بخش‌های مختلف در دنیای بازیگری متفاوت است، مثلا بازیگران سینما عموماً از همتایان خود در تئاتر درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

نتیجه‌گیری

بازیگری یک هنر قابل احترام و چالش‌برانگیز است، که هدف آن پرورش هنرمندانی‌ست که بتوانند فرهنگ و هنر غنی ایران را به نمایش بگذارند. رشته بازیگری در دبیرستان می‌تواند در پایه دهم تصمیم‌گیری می‌شود، مرحله‌ای که دانش‌آموزان پایه نهم باید حوزه تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کرده و آزمون ورودی آن را با موفقیت به پایان برسانند.

با این حال، موفقیت‌های تحصیلی به تنهایی موفقیت در این حرفه را تضمین نمی‌کند. این عزم بی‌امان، تمرین مکرر و سخت‌کوشی خستگی ناپذیر است که واقعاً یک ستاره را تشکیل می‌دهد. هدف از این مقاله این بود که به عمق همه موضوعات مرتبط با بازیگری بپردازدیم و هرگونه سوال بی‌پاسخ را در ذهن خوانندگان رفع نماییم. در نهایت پیشنهاد ما برای افرادی که در مدت‌زمان کوتاهی قصد یادگیری حرفه بازیگری را دارند، شرکت در دوره‌های بازیگری خانه هنر کاج است. اگر در کودکان و نوجوانان علاقه و استعداد به بازیگری را می‌بینید، کلاس بازیگری کودکان خانه هنر کاج می‌تواند باعث رشد و شکوفایی استعداد آن‌ها شود.

دوره بازیگری حرفه‌ای در خانه هنر کاج

خانه هنر کاج در سال ۱۳۹۷ تاسیس شد و دوره‌های حرفه‌ای بازیگری را برگزار می‌نماید. با پیروی از شعار «کاج اندیشه سبز»، اهداف این موسسه بر روی رشد علاقه‌مندان به تئاتر و سینما متمرکز شده است. این موسسه همچنین تاکید زیادی بر توسعه ایده‌های منحصر‌به‌فرد و تازه و همچنین تقویت پیشرفت فرهنگی و هنری دارد. ماموریت خانه هنر کاج، ارتقای استانداردهای صنعت تئاتر و فیلم و در عین حال ارائه یک محیط بهینه برای بازیگران مشتاق برای اصلاح و نمایش استعدادهای خود است. برای اطلاع از فعالیت‌های خانه هنر کاج و شرکت در دوره‌ها، همین حالا با شماره‌های 88318335 – 88316270 تماس حاصل فرمایید.

جهت شرکت در دوره فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.