کلاس سلفژ چیست + انواع سلفژ و نت خوانی

فهرست مقالات

موسیقی یکی از هنرهای بسیار جذاب است و افراد بسیاری چه به عنوان نوازنده و خواننده و چه به عنوان شنونده به آن علاقه‌مند هستند. به طور کلی، موسیقی یک علم نیز به شمار می‌رود و بسیاری از نکات و مباحث مطرح در آن، قواعد و چهارچوب منحصربه‌فرد خود را دارند. از همین رو، یکی از مواردی که در موسیقی بسیار اهمیت دارد، شناخت قواعد و اصول آن به صورت دقیق است.

کلاس‌ها و دوره‌های بسیاری وجود دارند که مباحث مختلف موسیقی را به هنرجویان و دانشجویان آموزش می‌دهند. یکی از مهم‌ترین مباحث این حوزه، سلفژ است. موسیقی‌دانان سلفژ را یکی از اصلی‌ترین تکنیک‌ها می‌دانند.

در همین راستا، در این مقاله از وب‌سایت خانه هنر کاج، به تعریف مفهوم سلفژ خواهیم پرداخت و به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 • سلفژ چیست؟
 • کلاس سلفژ چیست؟

برای اطلاع از پاسخ سوالات مطرح شده و شناخت این مبحث موسیقی، تا انتهای این مقاله با کاج همراه باشید.

فهرست محتوا:

سلفژ چیست؟

سلفژ به طور کلی یک تکنیک آموزشی برای آموزش‌دادن نواک و آواز خوانی است. در سلفژ، هر نت میزان، با سیلاب خاصی خوانده می‌شود. به بیان دیگر، خواندن مجموعه‌ای از نت‌ها پشت سر هم به همراه رعایت قوانین آن‌ها و سکوت سلفژ نام دارد. در واقع سلفژ با آموزش ارزش زمانی هر نت و همچنین ارزش زمانی هر سکوت، همراه بوده و این موارد، پایه آموزشی سلفژ به حساب می‌آیند.

مباحث کلاس سلفژ چیست؟

شاید برای شما هم سؤال باشد که مباحث کلاس سلفژ چیست و در این کلاس‌ها چه مباحث و آموزشاتی در اختیار هنرجویان و دانشجویان قرار می‌گیرند؟ به طور کلی، سلفژ چندین مبحث مختلف دارد. این مباحث شامل نت‌خوانی، ریتم‌خوانی، صداخوانی، وزن‌خوانی و دیکته موسیقی می‌شوند که در کلاس سلفژ در تهران موسسه خانه هنر کاج توسط اساتید با تجربه موسیقی آموزش داده می‌شوند. توجه داشته باشید که در سلفژ خوانی، این مباحث به صورت جداگانه آموزش داده می‌شوند. در ادامه هر یک از این مباحث که  را به صورت مختصر بررسی خواهیم نمود.

 • نت‌خوانی: پیاده‌سازی نت‌های موجود در صفحه نت، بر روی ساز اولین مبحثی است که در این رابطه آموزش داده خواهد شد.
 • ریتم‌خوانی: اجرای دقیق سرضرب نت‌ها، یکنواختی ریتم و آشنایی با کشش‌های موسیقی، سکوت‌ها و… از جمله مباحث مطرح در ریتم‌خوانی هستند.
 • صداخوانی: صداخوانی یکی از مباحث کلاس سلفژ بوده که معنی آن خواندن صدا و فرکانس نت‌ها به شیوه درست و شکل صحیح و با دقت بالا است. در واقع دانشجویان این کلاس، می‌آموزند که چگونه نت‌ها در گام‌های مختلف را به شکل صحیح بخوانند.
 • وزن‌خوانی: در این بحث، خواندن کشش نت‌ها مطرح می‌شود و دانشجو آن را یاد می‌گیرد. چراکه موسیقی انعکاس‌دهنده نظم و انضباط است.
 • دیکته موسیقی: در بحث دیکته نوشته، دانشجو می‌آموزد که چگونه نت موسیقی شنیده شده را پیدا کند. در واقع در این مبحث، دیکته ریتم و دیکته صدا به صورت مداوم و متناوب کار می‌شوند. در این بخش باید به این موضوع اشاره نمود که دیکته موسیقی خود به دو نوع دیکته ریتمیک و دیکته ملودیک تقسیم می‌شود.

 

کلاس سلفژ در تهران

 

کاربرد کلاس سلفژ چیه؟

حال که سلفژ را بررسی نمودیم، زمان آن رسیده که به این سوال پاسخ دهیم که کاربرد کلاس سلفژ چیه و این دسته از کلاس‌ها برای چه کسانی کاربرد دارند؟ اکثر افراد گمان می‌کنند که سلفژ بحثی مختص به خوانندگان بوده و تنها افراد علاقه‌مند به این حوزه باید این مبحث را آموزش ببینند. اما در واقعیت این‌گونه نیست. پس سلفژ خوانندگی چیست؟ همچنین برای درک بهتر این موضوع، مقاله الفبای موسیقی چیست را نیز مطالعه بفرمائید.

برای پاسخ به این دو سوال باید به این موضوع توجه داشته باشید که یادگیری سلفژ برای افرادی که قصد تبدیل شدن به یک خواننده را دارند، ضرورت بسیار زیادی دارد. اما در کنار این دسته از افراد، علاقه‌مندان به نوازندگی در سطوح مختلف نیز نیاز دارند تا این مبحث را به خوبی و به طور کامل آموزش ببینند. در کنار نوازندگان، آهنگ‌سازها و تنظیم‌کنندگان موسیقی نیز به یادگیری سلفژ نیاز دارند.

در نتیجه، تمامی خوانندگان، نوازندگان، آهنگ‌سازان، تنظیم‌کنندگان موسیقی، رهبران ارکسترها و به صورت کلی تمامی افراد علاقه‌مند و فعال در زمینه موسیقی، به یادگیری مباحث مربوط به سلفژ نیازمند هستند.

اگر به بازیگر شدن علاقه دارید مقاله از کجا بفهمیم استعداد بازیگری داریم می‌تواند در انتخاب مسیر راهنمای شما باشد.

 

سلفژ موسیقی

 

لزوم یادگیری سلفژ موسیقی چیست؟

در ابتدا باید گفت که با یادگیری سلفژ، فرد علاقه‌مند به موسیقی توانایی نت‌خوانی را پیدا کرده و با الفبای موسیقی یعنی نوشتار نت آشنا می‌شود. همچنین در نتیجه آشنایی با فرکانس‌های صدا، فرد می‌تواند به خوبی فرکانس‌های صحیح نت‌ها را از طریق شنیدن تشخیص دهد. در کنار این موارد، وزن‌خوانی که یکی از مهم‌ترین مباحث موسیقی است، با یادگیری سلفژ همراه بوده و فرد با یادگیری سلفژ می‌تواند به خوبی وزن‌خوانی را نیز بیاموزد. همچنین اگر علاقه مند به آموزش آواز سنتی ایرانی هستید دوره هایی با این مضموم در خانه هنر کاج برگزار می‌شود که با شرکت در آن صفر تا صد آواز سنتی را را بیاموزید.

 

کلاس سلفژ چیست

 

صدای انسان و سلفژ

در ادامه بحث معرفی چیستی سلفژ و سلفژ صدا سازی، باید به صدای انسان و این مبحث اشاره نماییم. یکی از ملزومات درک بهتر سلفژ، آشنایی با صدای انسان و بازه‌های آن است. در واقع سلفژ و نت خوانی رابطه‌ای عمیق با صدای انسان دارد و شناخت بازه‌های صدای انسان می‌تواند به درک بهتر آن کمک کند. به طور کلی دسته‌بندی بازه‌های صدای انسان در زیر معرفی شده‌اند:

 • باس (صدای بم مردانه)
 • باریتون (صدای متوسط مردانه)
 • تنور (صدای زیر مردانه)
 • کنترالتو (صدای بم زنانه)
 • متسو سوپرانو (صدای متوسط زنانه)
 • سوپرانو (صدای زیر زنانه)

 

سلفژ و نت خوانی

 

جمع‌بندی

در این مقاله از وب‌سایت خانه هنر کاج، تلاش کردیم تا یکی از مهم‌ترین مباحث موسیقی یعنی سلفژ و نت خوانی را بررسی نموده و به این سوال پاسخ دهیم که سلفژ چیست و مباحثی که در کلاس سلفژ موسیقی مطرح می‌شوند چه کاربردی دارند؟

همان‌طور که گفتیم، سلفژ یکی از مهم‌ترین مباحث موسیقی بوده و تمامی فعالین این عرصه و همچنین افرادی که به دنبال یادگیری مهارت‌های مرتبط مانند نوازندگی و خوانندگی هستند، باید آن را یاد بگیرند. اگر علاقه دارید در جمع دوستان و آشنایان با اعتماد به نفس صحبت کنید، نیاز به تقویت مهارت فن بیان و سخنوری دارید برای کسب اطلاع از این موضوع مقاله فن بیان چیست تمام سوالات شما را پاسخ می‌دهد.

خانه هنر کاج، کاج اندیشه سبز

خانه هنر کاج با شعار کاج اندیشه سبز، با هدف ارتقای آموزش و تولید در سینما و تئاتر، در سال 1397 شروع به کار کرد. این مجموعه، با برگزاری کلاس‌ها، دوره‌ها، رویداد‌ها و… به صورت تخصصی در رشته‌های مختلف هنری، در تلاش است تا گامی در راستای ارتقای کیفیت هنر کشور بردارد. در دوره‌ها و کارگاه‌های خانه هنر کاج، تخصصی‌ترین دوره‌ها با بهره‌مندی از اساتید متخصص و باتجربه برگزار می‌شوند تا دانشجویان و هنرجویان محترم بتوانند مسائل را کاملاً آموزش دیده و به کار بگیرند. علاقه‌مندان محترم به رشته‌های مختلف هنری مانند سینما، موسیقی، دوبله، تئاتر و… می‌توانند برای اطلاع از دوره‌ها و کلاس‌های این مجموعه، با شماره‌های 88318335 – 88316270 تماس حاصل فرمایید.

جهت شرکت در دوره فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.