الفبای موسیقی چیست و چند نت دارد؟

فهرست مقالات

الفبای موسیقی چیست؟

موسیقی، یک هنر است که در سرتاسر جهان طرفداران بسیار زیادی دارد. در طول تاریخ بسیاری از سازها میان تمدن‌ها و کشورهای مختلف جابه‌جا شده‌اند. موسیقی نیز مانند زبان‌های مختلف پایه و اساس دارد و پایه و اساس آن، حروف مختلف هستند. با توجه به این موضوع، نیاز است که در این رابطه اطلاعات کاملی به دست آورد. چرا که نواختن سازهای مختلف و قطعات موسیقی متنوع، نیازمند سواد خواندن زبان یا همان الفبای موسیقی است.

اما الفبای موسیقی چیست و چند نت دارد؟ در همین راستا، در این مقاله از وب‌سایت خانه هنر کاج، قصد داریم تا این موضوع را به طور کامل بررسی کرده و نکات مربوط به آن را ذکر کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

فهرست محتوا:

الفبای موسیقی چیست؟

اولین گام برای یادگیری موسیقی، شناخت الفبای موسیقی و تعریف آن است. به طور کلی، در موسیقی از بم‌ترین صدا گرفته تا زیرترین صدا، فقط 7 نشانه وجود دارد. به این 7 نشانه، نت یا الفبای موسیقی گفته می‌شود. در واقع الفبای موسیقی یا همان نت‌ها، یک زبان بین‌المللی مشترک بین تمامی موسیقی‌دانان است که قواعد یکسانی دارد. این موضوع به این معنی است که هر نوع موسیقی از هر جای جهان با استفاده از این علائم نوشته شود، تمامی موسیقی‌دانان در سراسر جهان می‌توانند آن را بخوانند و بنوازند.

تنها تفاوت موجود در الفبای موسیقی و نت‌ها، مدل تلفظ آن‌‌ها است. در واقع این نام‌های هفتگانه در برخی از کشورهای غربی با کلمات تک هجایی، در برخی دیگر از آن‌ها به صورت الفبایی و در زبان فارسی به صورت هجایی تلفظ می‌شوند.

در واقع نت‌ها، واحدهای صدایی هستند که هر کدام از آن‌ها فرکانس و جنس خاص خود را دارند و از این زاویه با یکدیگر تفاوت دارند. قرارگیری نت‌ها به صورت متوالی و پشت سر هم باعث می‌شود تا یک قطعه موسیقی ساخته شود.

 

آموزش آواز سنتی ایرانی

بیشتر بخوانید: برای آشنایی با نت خوانی و اسامی نت‌های موسیقی، مقاله نت های موسیقی به ترتیب را مطالعه بفرمائید.

آموزش الفبای موسیقی

حال که به این سوال پاسخ دادیم که الفبای موسیقی چند نت دارد و چیست؟ همانطور که گفتیم، الفبای موسیقی شامل 7 نت مختلف است که تمامی قطعاتی که می‌شنویم، از این نت‌ها به وجود آمده‌اند. نت‌های موسیقی به ترتیب از بم به زیر تغییر می‌کنند. اولین نت، نت DO است که صدایی بم و کمتر نسبت به دیگر نت‌ها دارد. آخرین نت نیز نت SI بوده که نسبت به نت‌های دیگر صدایی نازک و بلندتر دارد. در صورتیکه به موسیقی و آواز سنتی علاقه مند هستید، کلاس آموزش آواز سنتی ایرانی موسسه خانه هنر کاج از بهترین گزینه های شما برای این امر می‌باشد.

توجه: نت‌ها و الفبای موسیقی از چپ به راست خوانده می‌شوند. همچنین در نظر داشته باشید که الفبای موسیقی به روش‌های مختلفی در دنیا نام‌گذاری می‌شوند که شبوه مرسوم آن در ایران به صورت زیر است:

از چپ به راست خوانده می‌شود

SilasolfamireDo
سیلاسلفامیر

دو

نگارش نت‌ها و الفبای موسیقی

برای نگارش نت‌های موسیقی بر روی کاغذ از خطوط افقی حامل استفاده می‌شود. این خط در واقع شامل 5 خط موای است. نت‌ها بسته به موقعیتی که دارند بر روی خطوط حامل نوشته می‌شوند. یعنی محل قرارگیری نت‌ها بر روی خطوط حامل، فرکانس و نوع آن‌‎ها را مشخص می‌نماید. در واقع خطوط حامل از پایین به بالا شمرده می‌شوند. این موضوع به این معنا است که نت‌های نوشته شده بر روی خطوط پایین‌تر، صدای بم‌تری نسبت به نت‌های نوشته شده بر روی خطوط بالاتر دارند.

در کنار خطوط حامل، از خطوطی عمودی نیز استفاده می‌گردد که به آن‌ها میزان می‌‎گویند. در زمانی که نت‌ها نگارش می‌شوند، یک علامت خاص در سمت چپ خطوط حامل نوشته می‌شود که کلید نام دارد.

 

الفبای موسیقی چیست

 

شکل‌های گرافیکی نت‌ها و الفبای موسیقی

اشکال گرافیکی نت‌ها در واقع نشان‌دهنده مدت زمان طول‌کشیدن نواختن هر نت هستند. به بیان دیگه اشکال نت‌ها نشان می‌دهند که هر نت چقدر باید طول بکشد.

  • نت سیاه: نت سیاه به معنی یک ضرب است.
  • نت سفید: نت سفید دو برابر نت سیاه باید طول بکشد. یعنی ارزش زمانی این نت، به اندازه دو ضرب است.
  • نت گرد: ارزش زمانی نت گرد، 4 برابر نت سیاه است. یعنی ارزش زمانی به اندازه 4 ضرب دارد.
  • چنگ: ارزش زمانی نتی که با چنگ نشان داده می‌شود، نصف نت سیاه است.
  • دولاچنگ: سرعت ادای نت دولاچنگ، 4 برابر نت سیاه است. به بیان دیگر، دولاچنگ یک چهارم نت سیاه ارزش زمانی دارد.

بهترین روش برای یادگیری الفبای موسیقی چیست؟

روش‌های متعددی برای یادگیری الفبای موسیقی وجود دارد. اما در میان تمامی این راهکارها، یک روش بیش از دیگر روش‌ها کارآمد خواهد بود و آن شرکت در دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی موسیقی مانند کلاس سلفژ در تهران موسسه خانه هنر کاج است. با شرکت در این دوره‌ها و کلاس‌ها می‌توان به خوبی این مباحث را از اساتید باتجربه و متخصص در زمینه موسیقی یاد گرفت و گام اول تبدیل شدن به یک موسیقی‌دان موفق را محکم برداشت.

 

الفبای موسیقی چند نت دارد

 

جمع‌بندی

در این مقاله از وبسایت خانه هنر کاج، تلاش کردیم تا الفبای موسیقی را بررسی کرده و به سوالاتی مانند الفبای موسیقی چیست؟ و الفبای موسیقی چند نت دارد؟ پاسخ دهیم. همانطور که گفتیم، الفبای موسیقی شامل 7 نت است که زبان خواندن و نوشتن موسیقی هستند. یعنی هر قطعه موسیقی که بر اساس این الفبا نوشته می‌شود و امکان خوانده شدن و نواخته شدن توسط یک موسیقی‌‎دان دیگر را دارد. در واقع نت‌ها، زبان مشترک بین‌المللی موسیقی‌دانان در جهان هستند. همچنین برای کسب اطلاع از نحوه نت خوانی می‌توانید مقاله وزن خوانی نت ها را مطالعه بفرمائید.

خانه هنر کاج، کاج اندیشه سبز

خانه هنر کاج فعالیت خود را در سال 1397 با شعار کاج اندیشه سبز شروع نمود. این مجموعه در سال‌های فعالیت خود تلاش نموده تا با برگزاری رویداد‌ها، نشست‌ها و دوره‌های مختلف، تأثیرگذاری مثبتی در جهت ارتقای آموزش و تولید در هنر تئاتر و سینمای کشور داشته باشد. هنرجویان و علاقه‌مندان محترم می‌توانند در کلاس‌ها و دوره‌های مختلف خانه هنر کاج که در رشته‌ها و زمینه‌‌های مختلفی مانند تئاتر، سینما، موسیقی، طراحی صحنه و… برگزار می‌شوند شرکت نمایند. برای اطلاع از دوره‌ها و کلاس‌های این مجموعه، با شماره‌های 88318335 – 88316270 تماس حاصل فرمایید.

 

 

جهت شرکت در دوره فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.