نت های موسیقی به ترتیب و نت خوانی چیست؟

فهرست مقالات

موسیقی یکی از هنرهای پرطرفدار شناخته می‌شود که با استفاده از آن می‌توان احساسات انسانی را به وسیله صداها بیان کرد. از آنجایی‌ که ما برای بیان احساسات خود از کلمات و حروف مختلفی بهره می‌گیریم، در موسیقی نیز نت‌ها این کار را انجام می‌دهند. در واقع در موسیقی نت‌ها با کنار هم قرار گرفتن سبب خلق آثار و قطعات زیبا می‌شوند. اگر شما نیز می‌خواهید آموزش موسیقی را شروع کنید، پیش از هر کاری باید با نت‌های موسیقی آشنایی داشته باشید. بنابراین با ما در این مقاله از خانه هنر کاج همراه باشید تا در ادامه به آموزش‌های نت خوانی پرداخته و نکات آن را بررسی کنیم.

 

آشنایی با نت‌های موسیقی به ترتیب

نت های موسیقی به ترتیب 7 نوع بوده و هر قطعه موسیقی که تا حالا شنیده‌اید با استفاده از این 7 نت ساخته شده‌اند. به طور کلی نت‌های موسیقی به ترتیب از بم به زیر شامل دو  (do)، ر (re)، می  (mi)، فا  (fa)‌، سل  (sol)، لا  (la)، سی (si) می‌شوند.

کلاس گویندگی در تهران

معرفی خطوط حامل در موسیقی

نت های موسیقی روی خطوطی نوشته می‌شوند که این خطوط به نام خطوط حامل معروف هستند. در واقع خطوط حامل از 5 خط افقی تشکیل شده که شمارش آن‌ها از بالا به پایین است. به عنوان مثال نتی که پایین‌تر قرار دارد، صدایی بم‌تر از نت بالایی دارد.

نت do در میان سایر نت‌ها بم‌ترین صدا را داشته و نسبت به سایر نت‌ها فرکانس کمتر و صدای کلفت‌تری دارد. همچنین زیرترین صدا مربوط به نت si بوده که صدایی نازک‌تر، بلندتر و فرکانس بیشتری نسبت به سایر نت‌ها از آن شنیده می‌شود. اگر می‌خواهید موسیقی را به صورت اصولی فراگیرید، تمرین نت خوانی را فراموش نکنید. ما از طریق خطوط حامل و محل قرار گرفته نت‌ها روی آن متوجه می‌شویم که نام نت چیست. توجه داشته باشید که همه نت‌ها روی خطوط حامل قرار نمی‌گیرند. بلکه برخی از آن‌ها ممکن است بالای این خطوط یا زیر آن‌ها قرار داشته باشند. اگر علاقه‌مند به حرفه گویندگی و دوبلاژ هستید، کلاس گویندگی در تهران خانه هنر کاج برای شروع یادگیری مکان مناسبی می‌باشد. این دوره با اساتید با تجربه و به صورت عملی در استدیو برگزار می‌شود.

یادگیری اصولی موسیقی بدون آموزش نت‌ها و آشنایی با نحوه خواندن آن‌ها حاصل نمی‌شود. آموزش اصولی نت‌ها ممکن است اوایل کمی سخت به نظر برسد. اما با تمرین مستمر می‌توانید آن را به خوبی فرا گیرید. علاوه‌بر آموزش نت‌ها شما باید روی خطوط حامل نیز تسلط داشته باشید.

آشنایی با اکتاو

پس از اینکه پاسخ اولین سوال خود در مورد اینکه نت خوانی چیست؟ را دریافت کردید، باید در مورد اکتاوهای موسیقی نیز اطلاعاتی را کسب نمایید. در صورتی‌که شما از نت do شروع به خواندن کنید، پس از به پایان رسیدن نت‌ها مجدد به این نت خواهید رسید.

خواندن نت‌ها به عنوان یک ترتیب بی‌پایان شناخته شده و شما با تکرار 7 نت اصلی به نت‌های زیرتر یا بم‌تر می‌رسید که به فاصله میان دو نت، اکتاو می‌گویند. اکتاو ریشه یونانی داشته و به معنای هشتم است. شما پس از خواندن نت هفتم به نت هشتم یا اکتاو بعدی می‌رسید. البته توجه داشته باشید که در اکتاو بعدی نام نت‌های موسیقی و طرز نوشتن آنها تغییری نمی‌کند. بلکه تنها تفاوت در زیر و بم بودن آن‌ها است. با جابه‌جا شدن اکتاوها هر نتی که در ارتفاع بالاتری قرار گیرد، زیرتر شده و صدای آن نازک‌تر خواهد شد. همچنین هرچه نت‌ها پایین‌تر بیایند، صدای آن‌ها بم‌تر شده و کلفت‌تر شنیده می‌شود.

نت های موسیقی به ترتیب

علامت‌های تغییردهنده صدای نت

از جمله مواردی که در نت خوانی بسیار دیده می‌شود، تغییر کردن صدای نت‌ها است. در هنگام نوشتن نت برخی علائم در سمت چپ نوشته شده و سبب تغییر فرکانس صدای نت می‌شوند. این علائم به نام‌های دیز، بمل، بکار و مشتقات آن معروف هستند که زیر و بم هر نت را دچار تغییر می‌کنند.

  • علامت دیز: اگر این علامت در سمت چپ نت قرار گیرد، صدای نت به اندازه نیم پرده زیرتر می‌شود.
  • علامت بمل: در صورتی‌ که علامت بمل در سمت چپ نت قرار گیرد، سبب بم‌تر شدن صدا شده و این تغییر در حد نیم پرده رخ می‌دهد.
  • علامت دوبل دیز: اگر علامت دوبل دیز در سمت چپ نت موسیقی دیده شود، فرکانس صدای آن در حدود یک پرده زیرتر خواهد شد.
  • علامت دوبل بمل: قرار گرفتن علامت دوبل بمل در سمت چپ نت سبب بم‌تر شدن صدای نت شده و میزان تغییر این فرکانس یک پرده است.
  • علامت بکار: قرار گرفتن علامت بکار در سمت چپ نت نشانه تغییردهنده فرکانس را خنثی کرده و صدای نت را به حالت اولیه خود برمی‌گرداند.

 

اگر می‌خواهید موسیقی را به صورت کاملا اصولی یاد بگیرید، علاوه‌بر آشنایی با اسم نت های موسیقی، باید با مفهوم اکتاو و علائم تغییردهنده صدای نت نیز مسلط باشید. تسلط به نکات مربوط به نت‌های موسیقی جز با تمرین و ممارست حاصل نخواهد شد.

 

آشنایی با کشش نت موسیقی

حتما برایتان پیش آمده که در حال گوش دادن به قطعه‌ای از موسیقی بوده و متوجه شده‌اید هنگامی‌ که نوازنده پیانو یا کیبورد برای پخش شدن صدای نت انگشت خود را روی کلاویه‌ها نگه می‌دارد، برای چند ثانیه صدای یک نت تکرار خواهد شد. در واقع پخش شدن صدای یک نت به صورت چند ثانیه به عنوان کشش نت شناخته می‌شود. در کشش نت همانطورکه از نام آن پیدا است، به صورت متوالی شاهد پخش صدای نت پخش خواهید بود. بر اساس تئوری موسیقی هر یک از نت‌ها کشش‌های ثابتی برای خود دارند که هر یک از این کشش‌ها به چند قسمت تقسیم می‌شوند. تقسیم‌بندی‌های کشش نت های موسیقی به نام‌های گرد، سفید، دولاچنگ و سه لاچنگ معروف هستند.

تمرین نت خوانی

علامت گردی که در هر یک از نت‌ها وجود دارد، به عنوان سر نت شناخته می‌شود. سر نت‌ها نحوه قرار گرفتن نت روی خطوط حامل را مشخص می‌کنند. خطوطی که به صورت عمودی در ادامه سر نت وجود دارند، دسته نت هستند. دسته نت‌ها با توجه به مکان سر نت می‌توانند رو به بالا یا رو به پایین رسم شوند. همچنین خط کوچکی که در امتداد نت وجود دارد را به عنوان پرچم نت می‌شناسند. اگر پرچم نت به دسته متصل باشد، آن نت به عنوان چنگ شناخته می‌شود.

بیان مناسب در زندگی شخصی و شغلی باعث پیشرفت هر فردی می‌شود، کلاس فن بیان در تهران خانه هنر کاج ابتدا هنرجویان را با نقش بیان آشنا کرده سپس به تقویت بیان ‌آن‌ها می‌پردازد.

معرفی مفهوم میزان در موسیقی

میزان به جمله‌های مجزایی می‌گویند که سبب تشکیل یک پاراگراف یا متن می‌شوند. در واقع میزان‌ها موجب تشکیل قطعات یا ملودی خواهند شد. روی خط افقی حامل، خط عمودی قرار دارد که مرز میان هر دو را میزان تعیین می‌کند. میزان در انواع مختلفی وجود دارد که از جمله رایج‌ترین آن می‌توان به دوتایی، سه تایی و ترکیبی اشاره کرد. پس از پایان یک قطعه موسیقی در پایان میزان آخر، دو خط عمودی کنار یکدیگر رسم می‌شوند.

بیشتر بخوانید: برای آشنایی بیشتر با روش‌های نت خوانی، مقاله وزن خوانی نت ها را نیز مطالعه بفرمائيد.

نت خوانی چیست

نتیجه‌گیری

اگر قصد یادگیری موسیقی و نواختن صحیح آن را دارید، آموختن نت های موسیقی به ترتیب و تمرین زیاد امری بسیار مهم است. در یادگیری موسیقی عجله نداشته باشید و تمرکز کرده و نواختن صحیح نت‌ها را آموزش ببینید. در این صورت می‌توانید به مرور مهارت‌های خود را در موسیقی افزایش دهید.

آشنایی با نت‌های موسیقی به ترتیب

آموزش آواز سنتی ایرانی و موسیقی  به صورت اصولی در خانه هنر کاج

اگر قصد یادگیری موسیقی و آواز را دارید، پیش از هر چیزی باید به اسم نت های موسیقی تسلط داشته باشید. در دوره آموزش آواز سنتی ایرانی خانه هنر کاج، نت‌ها را به خوبی هرچه تمام آموزش دیده و می‌توانید پس از آن، یادگیری حرفه‌ای آواز و موسیقی را آغاز کنید. یادگیری نت‌ها برای همه انواع سازها امری بسیار مهم محسوب می‌شود. شما با کمک اساتید موسیقی خانه هنر کاج می‌توانید از یادگیری حرفه‌ای موسیقی لذت ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت خانه هنر کاج مراجعه نمایید و برای مشاوره و ثبت نام در دوره‌های مورد نظر خود با شماره‌های 88318335 – 88316270 تماس حاصل فرمایید.

جهت شرکت در دوره فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.