فیلم سینمایی بیدارگری

فهرست مقالات

فیلم  سینمایی بیدارگری جوایز مختلفی را در کارنامه‌ی خود دارد، از جمله نامزدی اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای رابرت دنیرو، نامزدی اسکار بهترین فیلم سال، نامزدی اسکار بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی برای “استیون زایلیان”، نامزدی گلدن گلوب بهترین بازیگر فیلم درام برای رابین ویلیامز و…

فیلم سینمایی بیدارگری جوایز مختلفی را در کارنامه‌ی خود دارد، از جمله نامزدی اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای رابرت دنیرو، نامزدی اسکار بهترین فیلم سال، نامزدی اسکار بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی برای “استیون زایلیان”، نامزدی گلدن گلوب بهترین بازیگر فیلم درام برای رابین ویلیامز و… ـ کتاب Awakenings چاپ ۱۹۷۳ به قلم دکتر “الیور ساکس“، متخصص مغزواعصاب، حکایت تجربیات او با گروهی از بیماران در بیمارستانی در نیویورک است. بعضی از این بیماران که بیش از ۴۰ سال بی‌حرکت بوده‌اند، قربانیان مرضی هستند که آن‌ها را به حالت خواب فرو می‌برد. دکتر ساکس با استفاده از دارویی که در درمان پارکینسون به‌کار می‌رود، این بیماران را بیدار می‌کند.

امروزه دکتر ساکس که ۷۵ سال دارد هنوز بیمار می‌پذیرد و تابه‌حال ۸ جلد کتاب نوشته است. در فیلم، رابین ویلیامز در نقش دکتر ساکس و رابرت دنیرو با بازی فراموش‌نشدنی‌اش در نقش یکی از بیماران ظاهر می‌شوند. داستان: در سال ۱۹۶۹، “دکتر مالکوم سیر” (با بازی رابین ویلیامز) که تخصص عصب‌شناسی دارد، برای استخدام در آزمایشگاه بیمارستان “بین بریج” فرم تقاضا پر می‌کند، ولی در عوض برای کارهای کلینیکی استخدام می‌شود. او که با بیماران راحت نیست، در خانه‌اش به موسیقی کلاسیک و به علاقه‌اش به گل‌کاری پناه می‌برد.

اما مشاهده‌ی گروهی از بیماران که دچار انسفالیت (بیماری همه‌گیر دهه‌ی ۱۹۲۰) شده‌اند و سی تا پنجاه سال است که بی‌حرکت مانده‌اند، ناراحتش می‌کند. او مدیر بیمارستان را متقاعد می‌کند که نشانه‌های این بیماران شبیه پارکینسن است، و اجازه می‌گیرد تا داروی لوودوپا را که در درمان پارکینسن مؤثر بوده، روی “لئونارد لووه” (با بازی رابرت دنیرو) که از کودکی به تدریج کنترل حرکاتش را از دست داده و دچار کاتاتونیا شده، امتحان کند. پرستاری به نام “کاستلو” (با بازی جولیا کاونر) نیز به او کمک می‌کند، و لئونارد تحت تأثیر لوودوپا آرام آرام قدرت حرکت و تکلمش را دوباره به دست می‌آورد. او که از این تحول به هیجان آمده، از پزشکانش می‌خواهد محدودیت‌هایش را لغو کنند، ولی وقتی دل‌باخته‌ی “پائولا” (با بازی پنه‌لوپه آن‌میلر) دختر یک بیمار سکته‌ای می‌شود.

جهت شرکت در دوره فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.