حسین کیانی

بیوگرافی ​حسین کیانی
حسین کیانی مدرس، بازیگر ،کارگردان ،نویسنده
حسین کیانی کارگردان تئاتر و نمایشنامه نویس، متولد ۲ بهمن ۱۳۵۳ در ملایر و فارغ التحصیل رشته کارگردانی و کارشناسی ارشد است.آقای حسین کیانی کار هنری خود با نمایشنامه نویسی شروع کرده و اکنون یکی از کارگردانان تئاتر و نمایشنامه نویسان قدر و سرشناس است که سبک کارش درام نویسی است او به عنوان کارگردان مولف شناخته میشود و دارای سبکی مختص به خود است که فقط به شیوه اجراهایش محدود نمی شود، بلکه حسین کیانی در وهله اول به تفکرش به عنوان هنرمند جامعه امروز برمی گردد. از نظر او، تئاتر فرصتی است برای دیالوگ با مردم، سنت و مذهب، اجتماع و سیاست و حتی تاریخ. به همین دلیل، در نمایشنامه های تاریخی اش، با دستمایه قرار دادن رویدادهایی خاموش و رها شده، به ریشه های مصائب جامعه امروز می رسد.

بازیگری با حسین کیانی

100,000
مشاوره بگیرید

پنهان خانه پنج در به قلم حسین کیانی

پنهان خانه پنج در سرگذشت زنانی به تصویر کشیده شده است که دوست دار دانایی اند و در دوره ای زندگی می کنند که دانایی مساوی با جنایت است.

شخصیت اصلی این نمایشنامه عطری جان بیوه خان میرزا در خانه تو در توی خود به زنانی که دوست دار علم و سواد آموزی هستند پنهانی درس می دهد. شاگردان او سوسنک، فازیاب، مشکناز، صنم سا، کوه سال هستند که پنهانی از راه رو های تو در توی خانه عبور کرده مشتاق درس خواندن نزد عطری جان می آیند.

داستان در زمان قاجاریه می گذرد و آن زمان ها دانستن و سواد آموزی برای زنان جرمی سنگین و مساوی با مرگ محسوب می شده است.

به زودی ماجرای درس دادن عطری جان به گوش مردانی می رسد و آنها متوجه کار مخفیانه  عطری جان و شاگردانش می شوند. عطری جان در صحنه ای که سربازانی قصد جان وی را می کنند، به خود شمشیر زده و می میرد و صنم سا تصمیم می گیرد برای مبارزه جهل و بی فرهنگی، به جای عطری جان به تدریس زن ها مشغول شود.

نویسنده در توضیح این نمایشنامه  می نویسد: پنهان خانه پنج در برگرفته از تاریخ نا نوشته و پی گم شده است که زنده تر و باور پذیرتر از تاریخ نوشته و پیدا، تقابل بی پایان دانایی و جهل و فرهنگ و بی فرهنگی را می نمایاند.

زنانی که دوستدار دانایی اند به دوره ای که دانستن، هم سنگ جنایت است و جهل همه گیر، در پنهان جایی گرد هم می آیند تا بیاموزند و به بیدار جانی برسند. اما مردانی خفته جان در صله های گوناگون به ایشان یورش می آورند و جان شان را به یغما می برند.

 

جهت شرکت در دوره فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.