روز قلم

گردآوری:نگین مقدردوست
به اشتراک گذاری 122

شنبه های خانه هنر کاج برگزار می کند: روز قلم با بهاالدین مرشدی ( نویسنده و پژوهشگر ) شنبه ۱۴ تیرماه ساعت۲۰ لایو صفحه اینستاگرام خانه هنر کاج

کاج اندیشه سبز
شنبه های خانه هنر کاج برگزار می کند:
روز قلم با بهاالدین مرشدی ( نویسنده و پژوهشگر )
شنبه ۱۴ تیرماه
ساعت۲۰
لایو صفحه اینستاگرام خانه هنر کاج
مدیر مسئول : حسام الدین مختاری
.
چهاردهم تیرماه،‌ روز «قلم» نامگذاری شده است. اما علت این نامگذاری چیست؟ سعید داودی در یادداشتی به توضیح این مسئله پرداخته است:

به تقویم ادبی تابستان نگاه می‌کردم و بزرگداشت‌ها، تولدها و درگذشت شاعران و نویسندگان در ماه‌های تابستان را بررسی می‌کردم که توجهم به روز چهاردهم تیرماه جلب شد. نزدیک به هفده سال است که در تقویم‌ها چهاردهم تیرماه به عنوان روز قلم نام‌گذاری شده است. روزی برای اهالی قلم؛ برای نویسندگان، مترجمان، منتقدان، پژوهشگران و .... روزی مخصوص قلم، که البته برای خیلی از مخاطبین اصلی‌اش هم ناشناخته است، چه برسد به مخاطبین دسته‌دوم و دسته‌سومش.
پیشینۀ نام‌گذاری چهاردهم تیرماه به نام روز قلم به سال 1381 برمی‌گردد. اعضای انجمن قلم ایران مدت‌ها در پی اختصاص دادن و انتخاب یک روز خاص برای اهالی فرهنگ و قلم بودند تا در این روز بتوانند برنامه‌های فرهنگی مناسبی برای اهالی قلم برگزار کنند. تا اینکه در سال 1381 و پس از بررسی تاریخ‌های متفاوت تصمیم بر این گرفته شد که روز قلم ریشه در فرهنگ و تاریخ ملی داشته باشد و به همین خاطر روز چهاردهم تیرماه از طرف این انجمن به عنوان روز قلم پیشنهاد شده و در نهایت به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

برچسب های مهم

خانه هنر کاج مدرسه سیاه جشنواره و فراخوان نایب‌سرخی‌ها چخوف آخرین گره The last knit

برچسب ها


خانه هنر کاج

دیدگاه ها

+ دیدگاه خود را بنویسید ...

هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد

نظر شما

وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.