تجهیزات مورد نیاز جهت عکاسی طبیعت

گردآوری:نگین مقدردوست
به اشتراک گذاری 101

در این ژانر از عکاسی نیازمند داشتن انواع لنز با فاصله کانونی مختلف می باشید.

لنزهای واید

چنانچه بخواهیم سطح وسیعی از سوژه خود را به ثبت برسانیم لنز واید مناسب این هدف می باشد. همچنین استفاده از لنز واید در عکاسی طبیعت باعث ایجاد عمق و نمای پرسپکتیو می شود. هر چند ترکیب بندی با این لنزها کار دشواری است.

لنزهای ماکرو

چنانچه بخواهیم ثبت عکس از حشرات و گل ها را به انجام برسانیم بهتر است از لنزهای ماکرو استفاده کرد.

لنزهای تله

لنز‌های تله دارای زاویه‌ی دید کمتری نسبت به لنز‌های واید و نرمال هستند و برای جدا‌کردن از پس زمینه و تأکید بر سوژه‌ای خاص در عکس مورد استفاده قرار می‌گیرند. در عکاسی منظره هم ممکن است موقعیتی پیش بیاید که بخواهید از سوژه‌ای که دردوردست وجود دارد ( مانند پرنده شکاری در حال شکار) عکس بگیرید. در این حالت، استفاده از لنز‌ تله با فاصله‌ی کانونی مناسب به شما این امکان را می‌دهد که عکس‌های منظره‌ی متفاوتی نسبت به آنچه دیگران ثبت‌کرده‌اند بگیرید.

فیلتر پلاریزه:

این فیلتر از شدت نور کم میکند و آسمان را تیره تر میکند. زمانی که در آسمان ابر باشد تیرگی آسمان با روشنی ابرها تضاد  زیبایی را ایجاد میکند و ابرها با تاکید بیشتر نمایش داده می شوند.

فیلتر ND یا خنثی:

از این فیلتر نیز برای جلوگیری از ورود نور زیاد به لنز استفاده میشود.

استفاده از سه پایه

در عکاسی از طبیعت پیشنهاد می شود که از سه پایه استفاده شود. هنگام استفاده از لنز تله ممکن است لرزش های کوچکی پدید بیاید که این لزوم استفاده از سه پایه را ایجاب میکند. همچنین هنگام استفاده از دیفراگم های بسته و انتخاب سرعت شاتر پایین برای ثبت حرکات مانند حرکت ابرها و حرکت آب استفاده از سه پایه برای عکس های شارپ الزامی ست.


سایر نکات جهت عکاسی طبیعت


 

استفاده از فرمت rawبه جای استفاده از فرمت پیش فرض دوربین یعنی jpeg از فرمت raw استفاده کنید. گرچه که این فرمت تصویر فضای زیادی را در حافظه دوربین اشغال میکند اما که هنگام ویرایش عکس دستتان برای ایجاد تغییرات دلخواه باز است.

استفاده از ساعت طلایی


ساعات طلایی یعنی یک ساعت بعد از طلوع و یک ساعت قبل از غروب خورشید. بهترین زمان برای خلق آثاری زیبا و به یاد ماندنی. پس از ساعات طلایی غافل نشوید.

در پایان مجددا به سه نکته بسیار مهم جهت موفقیت در ژانر عکاسی طبیعت اشاره میکنیم.
1- همسویی و عشق به طبیعت

2- صبر و حوصله
3- نگاه دقیق

برچسب های مهم

خانه هنر کاج مدرسه سیاه جشنواره و فراخوان نایب‌سرخی‌ها چخوف آخرین گره The last knit

برچسب ها


خانه هنر کاج

دیدگاه ها

+ دیدگاه خود را بنویسید ...

هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد

نظر شما

وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.